2021. december 3., péntek

SPORTSZELET

 

Egy süteményes könyvben találtam erre a receptre. Nem tudom, hogy miért ez lett a neve, mert egyáltalán nem hasonlít az igazi sport szelethez, de nagyon finom lett. Szerintem a karácsonyi ünnepi asztalon is megállja a helyét, ha valaki kipróbálna valami újdonságot a hagyományos bejgli, zserbó, mézes krémes... sütik helyett. 
A  lisztet megvásárolhatjátok az Oregano webshopban vagy a Nutrifree webshopban.




Tészta:
35 dkg NutriFree Mix per Dolci liszt
15 dkg porcukor vagy 35 g Süssina por
40 g vaj vagy margarin
1 tojás
3 púpozott ek cukrozatlan kakaópor
1/2 tk szódabikarbóna
4-5 púpozott ek tejföl (a tészta állagától függően!)

Krém:
5 dl tej ( legközelebb több tejjel készítem, 6-7 dl mert így elég sűrű lett)
2 cs Dr Oetker eredeti vanília puding
15 dkg vaj vagy margarin
15 dkg porcukor vagy folyékony édesítő

Tetejére:
100 g étcsoki
2 ek olaj

A margarint és az édesítőt habosra kevertem (volna, de mivel az édesítő nem úgy viselkedik, mint a porcukor, ezért a tojást is hozzátettem és így kevertem 1-2 percig robotgéppel). A lisztet, az átszitált kakaóport és a szódabikarbónát elkevertem. Hozzáadtam a tojásos keveréket és annyi tejfölt, hogy jól gyúrható és nem száraz tésztát kapjak. Ez nálam 5 evőkanálnyi volt. A tésztát 3 részre osztottam és rizslisztes sütőpapíron egyesével kinyújtottam kb. 20x25 cm-es téglalapokra. Belehúztam a sütőpapírral egy gáztepsibe és egyenként 170 fokos előmelegített sütőben kb. 10-12 perc alatt megsütöttem a lapokat. Majd hagytam teljesen kihűlni őket.
Amíg sültek a lapok, elkészítettem a krémet. A pudingot elkészítettem a zacskón lévő recept szerint 5 dl tejjel, folyékony édesítővel. Majd langyosra kihűtöttem. A puha margarint habosra kevertem ( porcukorral készítve a 15 dkg vajat/margarint kell habosra keverni a 15 dkg porcukorral!).
Majd a kihűlt pudinghoz kevertem robotgéppel. A krémet elfeleztem és megtöltöttem vele a kihűlt lapokat. Végül a csokit gőz fölött felolvasztottam az olajjal és a sütemény tetejére simítottam.
Pár órára betettem a hűtőbe és utána szeleteltem fel.





2021. október 24., vasárnap

SAJTOS - MASCARPONÉS POGÁCSA

 


Volt egy bontott mascarponém és ehhez kerestem most egy sós süti receptet. Egy búzás pogácsára esett a választásom. A receptet nem linkelem be, mert nagyon sokat változtattam rajta és már úgysem lenne felismerhető. A lényeg a lényeg, hogy elképesztően finom lett! A sajt finoman ropog a tetején és a belseje, nagyon puha és réteges a reszelt sajttól. Egyszerűen imádom.
A NutriFree Mix per Pane lisztet megvásárolhatjátok az Oregano webshopban vagy a Nutrifree webshopban.




50 dkg NutriFree Mix per Pane liszt + 1 ek a dagasztás végén
26 dkg mascarpone
1 tojás
1,5 dl langyos tej
30 g friss Budafoki élesztő
1 tk útifűmaghéj (por változat)
1 tk cukor
1 csapott ek só
+
1 tojás
kb. 25 dkg reszelt sajt (fele a tésztára, fele a tetejére)

A tejben 1 tk cukorral felfuttattam az élesztőt. A lisztben elkevertem a sót és az útifüvet. Beleöntöttem az élesztős tejet, a mascarponét és a tojást. Géppel összedolgoztam, nagyon ragacsos volt a tészta, ezért adtam még hozzá egy púpozott ek lisztet.
Letakarva 2 órát hagytam kelni. (Azért ilyen sokat, mert mást is csináltam közben. 21 fok volt a konyhában, úgyhogy nem volt sok neki a 2 óra.)
Kelesztés után rizslisztes deszkán kinyújtottam kb. fél centi vastagra. Megszórtam reszelt sajttal, harmadolva hajtogattam, majd alulról fölfelé és lefelé szintén harmadolva. Ezután újra kinyújtottam és megint megszórtam sajttal, majd újra hajtogattam. (Legközelebb több rétegben teszek rá sajtot és legalább 4x meghajtom, hogy még sajtosabb és rétegesebb legyen.)
Kinyújtottam ujjnyi vastagra, (igyekeztem téglalap alakúra, mert most nem pogácsa szaggatót használtam hanem késsel felkockáztam).
Késsel bevagdostam a tetejét, lekentem felvert tojással és megszórtam rengeteg sajttal. Ezután felkockáztam és sütőpapíros tepsibe tettem a pogikat. Hagytam még kb. 20 percet pihenni. Végül 180 fokos sütőben megsütöttem. Isteni finom!






FRANCIA KRÉMES KEKSSZEL

 

Tegnap készítettem ezt a sütés nélküli, gyors és nagyon finom édességet ebéd utánra. Volt itthon pár csomag Győri Édes gluténmentes keksz és gondoltam kipróbálom ehhez a recepthez is. Nagyon jól sikerült, mindenkinek ízlett és sajnos már el is fogyott az egész. 

Kb. 4 csomag Győri Édes gm keksz
2 cs Dr Oetker eredeti vanília puding
2 csomag vaníliás cukor vagy 3-4 tk vanília aroma
16 dkg margarin vagy vaj
1 l tej
folyékony édesítőszer vagy porcukor (ízlés szerint)
500 ml habtejszín
3 csomag habfixáló
Tetejére:
100 g étcsoki + 1 ek olaj

A pudingport kevés tejjel elkevertem, a többi tejet felforraltam az édesítővel. Miután felforrt lehúztam a tűzről és elkevertem benne a pudingot, majd még 1-2 percig forraltam. Még forrón beletettem a kockákra vágott margarint és teljesen elkevertem benne, hagytam teljesen kihűlni.
Én 3 sor kekszet használok, de lehet csak kettőt is rakni, csak az aljára és a tetejére. Ettől függően válasszunk tálat vagy jénait. Én most egy 30 x 22 cm-es jénait használtam.
Tehát az aljára egy sor keksz kerül, szorosan egymás mellé. Erre rátettem a kihűlt pudingot, majd ismét egy sor kekszet. Rásimítottam a tejszínhabot, végül befedtem keksszel és olvasztott étcsoki került még a tetejére. Végül pár órára hűtőbe tettem, hogy megpuhuljon a keksz.






NOSZTALGIA KAKAÓS KALÁCS

 


Régen sütöttem már kalácsot, úgyhogy már nagyon aktuális volt. Valami újat szerettem volna kipróbálni és Gastrohobbi receptjére esett a választásom. Egyáltalán nem bántam meg, mert szuper jól sikerült. Nagyon finom, jó állagú és puha kalács lett, hozza az igazi búzás kalács érzést. Vajjal és házi szilvalekvárral ettük.
Pár dolgot változtattam rajta, több tejet tettem bele, édesítőt használtam és tettem hozzá útifüvet is.
A NutriFree Mix per Pane lisztet megvásárolhatjátok az Oregano webshopban vagy a Nutrifree webshopban.




50 dkg NutriFree Mix per Pane liszt
25 g friss Budafoki élesztő
1,5 dl tej
150 g 20%-os tejföl
120 g cukor vagy 40 g DW 1:4 édesítő
1 tk cukor
1 tojás
50 g vaj vagy margarin
25 g cukrozatlan holland kakaópor (+2 ek Süssina, mi édesebben szeretjük a kalácsot)
1 tk útifűmaghéj (por változat)
Tetejére: 
1 tojás

A tejben 1 tk cukorral felfuttattam az élesztőt. A lisztben elkevertem az édesítőt és az útifüvet. Beleöntöttem az élesztős tejet, a langyos tejfölt, a tojást és a margarint. Dagasztógéppel alaposan kidolgoztam. A kakaót, az édesítőt elkevertem pár ek vízzel (ez nálam 7 ek volt). Majd a tésztát két felé osztottam és az egyikbe belekevertem a kikevert kakaót. Ezután letakarva, külön tálban kelesztettem a tésztákat kb. 1,5 órát.
Miután megkeltek a tészták, rizslisztes lapon egyenként kinyújtottam őket kb. ujjnyi vastagra. A világos tésztára ráfektettem a kakaós tésztát, picit átmentem rajta a nyújtóval. Majd a hosszabbik oldal mentén középen kettévágtam. Mindkettőt feltekertem, szintén a hosszabbik oldala mentén. Majd a kettőt összecsavartam és a vajazott, lisztezett kenyér formába fektettem. 30 percet hagytam még letakarva kelni. Ezután felvert tojással lekentem és 170 fokos előmelegített sütőben kb. 50-55 perc alatt megsütöttem. Én menet közben letakartam a tetejét, mert nagyon pirult.






2021. szeptember 2., csütörtök

KRUMPLIPECSENYE

 

Ez egy nagyon régi családi recept nálunk, már gyerekkoromban is gyakran készítettük. Többször próbáltam már gluténmentessé alakítani, de sosem volt az igazi. A napokban jutott eszembe, hogy mi lenne, ha a jól bevált palacsinta receptemet használnám fel hozzá. És végre sikerült, nagyon-nagyon finom lett, annyira örültem neki. Mi általában valamilyen leves után esszük másodiknak, most bableves volt az ebédünk.
Nem tudom ti mennyire ismeritek ezt a receptet vagy milyen néven, mi krumplipecsenyének hívjuk. Megnéztem, hogy az google mit ad ki erre a névre, de egyik sem hasonlít a miénkre.




2 nagy gáztepsihez:
Palacsinta tészta:
30 dkg Nutri free mix per dolci liszt
4 dl tej
3 M-es tojás
1 tk só
1 ek olaj
5 dl szénsavas ásványvíz (sűrűbb a tészta, mint a szokásos palacsinta!)

+pár szem krumpli
  sertészsír
  olaj

A lisztet elkevertem a sóval, a tojásokkal, az olajjal és a tejjel. Ezután adagoltam apránként az ásványvizet hozzá, most 5 dl-t tettem bele. Kézi mixerrel csomómentesre kikevertem.
A krumplit megpucoltam, megmostam, majd V-gyalun vékonyra felszeleteltem (chips vékonyságúra).
A tepsibe sütőpapírt tettem, a papírt zsírral bekentem (lehet csak a tepsit is kizsírozni, de így könnyebb elmosogatni a tepsit). Majd a krumpliszeleteket szorosan a papírra fektettem. A tészta felét eloszlattam a krumplin, a tepsit óvatosan mozgatva. A tetejére pedig 2-3 evőkanál olajat locsoltam. A másik tepsit is ugyanígy készítettem el. 
(Ne legyen túl sok a tészta rajta, kicsivel több, mint ami ellepi a krumplit. Ha marad a tésztából, kevés ásványvízzel hígítva nyugodtan kisüthetjük palacsintának.) 
180 fokos előmelegített sütőben légkeverésen!!! kb. 20 perc alatt megsütöttem. Én a legalsó állásra tettem a sütőbe, hogy az alja is szép szint kapjon.
Ha picit meghűlt, már lehet is szeletelni.







2021. augusztus 28., szombat

TEJFÖLÖS KEKSZ

 

Ennek a keksznek a receptjét már több éve elmentettem és most újra előkerült. És megint azt kell írnom, hogy Gabriella oldaláról van. Nagyon egyszerűen és gyorsan elkészíthető. A tésztája jól formázható és könnyű dolgozni vele. Nem az a nagyon omlós fajta tészta, hanem igazi kekszes állaga lett, nagyon finom.
A Nutri Free Mix per Dolci lisztet megvásárolhatjátok az Oregano webshopban vagy a Nutrifree webshopban.




Mérettől függően 40-50 darabhoz:
Tészta:
37 dkg Nutri Free Mix per Dolci liszt
20 dkg puha margarin vagy vaj
120 g tejföl
1 csomag vaníliás cukor vagy vaníliás xilit
20 g Süssina por vagy 10-12 dkg porcukor ízlés szerint

A díszítéshez:
10 dkg étcsokoládé
10 dkg fehér csokoládé
2 ek olaj

Az édesítőt és a vaníliás xilitet habosra kevertem a puha margarinnal. Hozzáadtam a tejfölt, rászitáltam a lisztet és összegyúrtam a tésztát. 
A receptben több tejföl volt, de nekem ennyi pont elég volt hozzá. Ha nem állna össze a tészta evőkanalanként lehet még tejfölt tenni bele, amíg jól gyúrható tésztát kapunk!
A tésztát rizslisztes deszkán kinyújtottam 5-6 mm vastagra. Majd különböző formákkal kiszaggattam és sütőpapíros tepsire sorakoztattam őket.




Ezután 170 fokos előmelegített sütőben világosra megsütöttem a kekszeket. 
A csokikat vízgőz fölött külön-külön megolvasztottam, 1-1 ek olajjal és kidíszítettem a kihűlt kekszeket.






CSOKIS-NARANCSOS-SÁRGABARACKOS TEKERCS TÚRÓS TÉSZTÁBÓL

 

Egy újabb recept a túrós-olajos kelt tésztából, ahogy ígértem. Ez a tipikus ronda ,de nagyon finom kategória. Nem lett túl dekoratív a tekercsek kinézete, de az íze sokszorosan kárpótol. Legközelebb kipróbálom inkább csiga formában, úgy biztosan formásabb lenne.
Annyira jól illik egymáshoz a csoki, a kakaó, a sárgabaracklekvár és a narancshéj íze, hogy nem is értem miért nem próbáltam ki előbb. Az ötletet Limara turbó csokis kiflije adta hozzá. Narancslekvárom nem volt ezért a sárgabaracklekvárt választottam és ehhez kevertem kezeletlen narancshéjat, mert azt mindig tartok lereszelve a fagyasztóban. Belekerült még az aprított étcsoki, a kakaópor és az édesítő a töltelékbe és mennyei lett.




Ebből a mennyiségből 32 darab lesz!
Tészta:
2,5 dl langyos tej
0,5 dl kefir (nálam 20 %-os tejföl)
25 dkg áttört túró (Fontos!!! Én mindig a fém papíros 25 dekás túrót használom, mert az jó krémes állagú. Szárazabb túrónál több folyadék kellhet a tésztába!!!) 
0,8 dl olaj
60 dkg Nutri Free Mix per Pane liszt
4 ek cukor vagy 1-2 ek DW 1:4 édesítő
1 mk cukor
1 tojás
3 dkg friss élesztő

Töltelék:
170 g aprított étcsokoládé
1 ek kakaópor
édesítő vagy cukor ízlés szerint
1 nagyobb narancs reszelt héja (kezeletlen)
kb. 6 ek sárgabaracklekvár

Tetejére:
1 tojás

Az élesztőt a langyos tejben 1 mokkáskanál cukorral felfuttattam. A túrót áttörtem, hozzáadtam a tojást, az édesítőt, a tejfölt, az olajat, a felfuttatott élesztőt, végül a lisztet. Majd géppel jól összedolgoztam. Lágy tészta lett, de így a jó, mert kelesztés közben változik az állaga és könnyű lesz dolgozni vele! Szobahőmérsékleten, letakarva duplájára kelesztettem (1,5 óra volt nálam).
A megkelt tésztát négy gombócra osztottam és rizslisztes szilikonlapon egyenként kinyújtottam 30 cm átmérőjű körre. 
A töltelék hozzávalóit összekevertem. Annyi lekvárt adjunk hozzá, hogy könnyen kenhető legyen! Az egyiket megkentem a csokis töltelékkel felével, ráfektettem a másik lapot. Majd 16 cikkre vágtam fel. A másik két gombóccal ugyanígy jártam el.




A szélesebb végüknél fogva feltekertem őket, sütőpapíros tepsiben pihentettem még 15 percet. Ezután lekentem felvert tojással a tekercseket és 180 fokos előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütöttem őket.






KAKAÓS CSIGA TÚRÓS TÉSZTÁBÓL

 

Ahogyan már írtam, ez a kakaós csiga is a duplán túrós bukta tésztájából született. Nagyon finom lett! Bemásolom ide is a receptet és, hogy hogyan készítettem el a tésztát.




Ebből a mennyiségből 24 darab csiga lesz!
Tészta:
2,5 dl langyos tej
0,5 dl kefir (nálam 20 %-os tejföl)
25 dkg áttört túró (Fontos!!! Én mindig a fém papíros 25 dekás túrót használom, mert az jó krémes állagú. Szárazabb túrónál több folyadék kellhet a tésztába!!!) 
0,8 dl olaj
60 dkg Nutri Free Mix per Pane liszt
4 ek cukor vagy 1-2 ek DW 1:4 édesítő
1 mk cukor
1 tojás
3 dkg friss élesztő

Töltelék:
kakaópor
édesítő vagy cukor
olvasztott vaj vagy margarin

Tetejére:
1 tojás

Az élesztőt a langyos tejben 1 mokkáskanál cukorral felfuttattam. A túrót áttörtem, hozzáadtam a tojást, az édesítőt, a tejfölt, az olajat, a felfuttatott élesztőt, végül a lisztet. Majd géppel jól összedolgoztam. Lágy tészta lett, de így a jó, mert kelesztés közben változik az állaga és könnyű lesz dolgozni vele! Szobahőmérsékleten, letakarva duplájára kelesztettem (1,5 óra volt nálam).
A megkelt tésztát rizslisztes deszkán kinyújtottam téglalap alakúra, megkentem olvasztott margarinnal és megszórtam kakaós édesítővel. Feltekertem és cérnával kb. 2 cm-es csigákra vágtam fel.
Sütőpapíros tepsiben hagytam pihenni még kb. 15 percet, ezután lekentem felvert tojással a tetejüket. 





Majd 180 fokos sütőben kb. 20 perc alatt megsütöttem.







DUPLÁN TÚRÓS BUKTA

 


Pillekönnyű kelt tésztája van ennek a duplán túrós buktának és elképesztően finom. Azért duplán túrós, mert a tésztában és a töltelékben is túró van. Mindenképpen érdemes elkészíteni, mert eteti magát. Ez a túrós-olajos kelt tészta nagy kedvenc lett nálunk, biztosan sütni fogom még.
Csavartam a dolgon még egyet, mert rögtön két adagot készítettem a tésztából. Az egyik adag a cím szerinti túrós bukta lett. A másik adagot viszont két részre osztottam, a feléből kakaós csiga - a másik feléből pedig csokis-narancsos-sárgabaracklekváros tekercset készítettem. A kakaós csiga is nagyon finom lett, de a tekercs valami eszméletlenül szuper ezekkel az ízekkel. Ezeket a recepteket is töltöm fel a blogra.
A recept ismét Gabriellától van és nem is kellett sokat változtatnom rajta. Én tejfölt használtam kefir helyett, mert csak az volt itthon. A folyékony hozzávalók mennyisége viszont pont megfelelő volt.




Nekem 24 darab lett belőle:
Tészta:
2,5 dl langyos tej
0,5 dl kefir (nálam 20 %-os tejföl)
25 dkg áttört túró (Fontos!!! Én mindig a fém papíros 25 dekás túrót használom, mert az jó krémes állagú. Szárazabb túrónál több folyadék kellhet a tésztába!!!) 
0,8 dl olaj
60 dkg Nutri Free Mix per Pane liszt
4 ek cukor vagy 1-2 ek DW 1:4 édesítő
1 mk cukor
1 tojás
3 dkg friss élesztő

Töltelék:
25 dkg áttört túró
1 citrom héja (kezeletlen)
3 ek cukor vagy édesítő ízlés szerint
1  cs vaníliás cukor vagy 1 tk vaníliás xilit
2 tojássárgája
2 ek rizsdara

Tetejére:
olaj vagy olvasztott vaj

Az élesztőt a langyos tejben 1 mokkáskanál cukorral felfuttattam. A túrót áttörtem, hozzáadtam a tojást, az édesítőt, a tejfölt, az olajat, a felfuttatott élesztőt, végül a lisztet. Majd géppel jól összedolgoztam. Lágy tészta lett, de így a jó, mert kelesztés közben változik az állaga és könnyű lesz dolgozni vele!  Szobahőmérsékleten, letakarva duplájára kelesztettem (1,5 óra volt nálam).
Közben a töltelékhez a túrót áttörtem, elkevertem a tojássárgájával, az édesítővel, a vaníliás xilittel, a reszelt citromhéjjal és a rizsdarával.
A megkelt tésztát rizslisztes deszkán kinyújtottam téglalap alakúra, kb. 6-7 mm vastagra, és felvágtam kb. 8x8 cm-es négyzetekre. Mindegyik közepére tettem két teáskanálnyi tölteléket.
A négyzeteket feltekertem és buktát formáztam belőlük. 
A lisztet akciósan vásárolhatjátok meg az Oregano webshopban vagy a Nutrifree webshopban.






Kivajazott, rizslisztezett tepsibe sorakoztattam őket és hagytam kelni még kb. 15 percig.
Majd a tetejét és oldalát lekentem olajjal, végül előmelegített sütőben 180 fokon kb. 25 percig sütöttem.







2021. augusztus 10., kedd

BARACKOS PITE

 

Ismét egy új recept: barackos pite. Ezt is Gabriella oldalán találtam, de ez eredetileg Nigella Lawson receptje, úgyhogy mondhatom végre, hogy mástól való. 😃
Egy egyszerű kevert süti, ami bármilyen gyümölccsel nagyon finom lesz szerintem. Én most őszibarack konzervet használtam hozzá. Nekem annyira nagyok voltak, hogy ki is kandikáltak a tészta alól. Legközelebb 1,5 adagot készítek a tésztából, hogy teljesen befedje a barackot. Piteforma helyett egy 26 cm-es tortaformába tettem, mert nekem az volt itthon megfelelő méretben.
Finom, puha és szaftos süti lett, másnapra sem volt száraz. Gyorsan, pár perc alatt elkészül.
(Én első próbálkozásra Süssina port használtam, de úgy nem volt jó. Másodjára egy részét gyümölcscukorral helyettesítettem és így már jól sikerült a tészta: 20 g Süssina + 2 ek gyümölcscukor).




25 cm átmérőjű piteformához vagy 26 cm-es tortaformához:

1 doboz őszibarack befőtt
13 dkg Nutri Free Mix per Dolci liszt
13 dkg kristálycukor 
6 g sütőpor
1/4 tk szódabikarbóna
15 dkg puha vaj
2 nagyobb tojás
1 evőkanál cukrozatlan kakaópor

A formát kivajaztam és rizsliszttel beszórtam. A barackot leszűrtem és vágott felével a forma aljára rendeztem. 
A lisztet összekevertem a sütőporral, a kakaóporral és a szódabikarbónával. A tojásokat a cukorral (édesítő+gyümölcscukor) habosra kevertem, majd hozzáadtam a vajat, végül adagonként a lisztes keveréket is, és alaposan összekevertem. Ha túl sűrűnek érezzük a tésztát, adhatunk hozzá néhány evőkanál tejet. Nekem pont jó állagú volt, nem kellett hozzá tej.
A tésztát a gyümölcsre kanalaztam és elsimítottam. 160 fokos előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt megsütöttem (végezzünk tűpróbát!). Miután kihűlt felszeleteltem.